Kwalifikowany kurs pierwszej pomocy – Poznań
Realizowany przez naszą placówkę kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy pozwala na uzyskanie tytułu ratownika zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym i jednocześnie umożliwia otrzymanie najwyższego z możliwych stopni przeszkolenia w zakresie ratownictwa, który jest dostępny dla osób nieposiadających specjalistycznego wykształcenia medycznego.
Organizowane przez nas kursy składają się przede wszystkim z ćwiczeń praktycznych oraz pozorowanych akcji ratunkowych. Obejmują swoim zakresem najważniejsze elementy pierwszej pomocy, które mogą okazać się przydatne w codziennych sytuacjach. Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy jest zaliczany do najbardziej zaawansowanych szkoleń, jakie może ukończyć osoba bez wykształcenia medycznego. Jego program jest ściśle określony w przepisach prawa (m.in. jest to ramowy program kursu opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia), a prowadzić go mogą wyłącznie posiadające odpowiednie do tego celu uprawnienia podmioty.
Osobom, które odbędą kurs na ratownika i złożą egzamin państwowy (część teoretyczna oraz praktyczna) z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem z wynikiem pozytywnym, wydane zostanie odpowiednie oświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i poświadczone zostanie tym samym uzyskanie tytułu. Tytuł jest ważny przez okres trzech lat i podlega recertyfikacji, polegającej na ponownym podejściu do egzaminu.
Czym jest Kwalifikowana Pierwsza Pomoc (KPP)?
Kwalifikowana Pierwsza Pomoc są to czynności podejmowane wobec osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego przez ratownika.
Do kogo skierowany jest Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP)?
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (kpp) skierowany jest do osób:
- posiadających pełną zdolność do czynności prawnych;
- posiadających ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, zwanego dalej „kursem”, i uzyskaniu tytułu ratownika;
- których stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Celem kształcenia jest przygotowanie ich do realizacji zadań z zakresu ratownictwa w czasie akcji, w tym w szczególności udzielania osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego kwalifikowanej pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia do czasu przekazania ich personelowi zakładów opieki zdrowotnej.
Dlaczego warto odbyć Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP)?
Warto odbyć Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP), ponieważ po ukończeniu 66-godzinnego szkolenia uzyskuje się tytuł ratownika, który umożliwia pełnienie służby w jednostkach współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Tytuł ratownika daje najwyższe uprawnienia dla osób niemających wykształcenia medycznego. Ukończenie kursu gwarantuje również poszerzenie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, zapoznanie się z procedurami postępowania w poszczególnych zdarzeniach, a także przygotowuje na trudne i często niebezpieczne sytuacje, z jakimi spotykają się ratownicy podczas swojej pracy.
Jaki jest zakres Kursu KPP?
Kurs prowadzony jest w formie teoretycznej oraz praktycznej. Stawiamy jednak głównie na zajęcia praktyczne – ćwiczenia.
Program Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) obejmuje następujące zagadnienia:
- organizacja i funkcjonowanie ratownictwa w Polsce – podstawy prawne
- ocena i zabezpieczenia miejsca zdarzenie, bezpieczeństwo własne, poszkodowanego
- zestawy i sprzęt ratowniczy, dezynfekcja sprzętu
- elementy fizjologii i anatomii
- wstępna oraz szczegółowa ocena poszkodowanego
- postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym
- resuscytacja krążeniowo – oddechowo RKO (dorosły, dziecko, niemowlę, noworodek, sytuacje szczególne)
- zasady defibrylacji poszkodowanego - wskazania i przeciwwskazania
- wstrząs
- inne stany zagrożenia zdrowotnego - drgawki, cukrzyca, zawał mięśnia sercowego, udar mózgowy, zatrucia, podtopienie
- urazy mechaniczne i obrażenia - złamania, zwichnięcia, skręcenia, krwotoki, obrażenia klatki piersiowej, brzucha, kręgosłupa, głowy i kończyn
- urazy chemiczne, termiczne, elektryczne, zagrożenia środowiskowe
- taktyka działań ratowniczych - procedury, zdarzenie masowe, mnogie, pojedyncze, segregacja wstępna
- ewakuacja ze strefy zagrożenia
- psychologiczne aspekty wsparcia poszkodowanych
- udzielanie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy - ćwiczenia
Zakres tematyczny kursu recertyfikacyjnego w większości pokrywa się z programem pełnego szkolenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Różnica jest taka, że w przypadku recertyfikacji zajęcia prowadzone są głównie w formie ćwiczeń i prowadzonych symulacji.
Celem tego szkolenia jest odświeżenie wiadomości i umiejętności z zakresu Kursu KPP oraz przygotowanie ratowników do zdania egzaminu, którego pozytywne zaliczenie jest podstawą do przedłużenia uprawnień w ramach KPP. W kursie recertyfikacyjnym KPP mogą wziąć udział ratownicy, którzy zdali w określonym terminie egzamin z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.
Kurs KPP
Każdy ratownik medyczny obowiązkowo musi ukończyć kurs kpp, by móc pracować w zawodzie. Bardzo często po upływie kilku lat do pracy na każdym stanowisku (również medycznym) wkrada się rutyna. Nie dzieje się inaczej, gdy pracujemy w Policji czy Państwowej Straży Pożarnej. Recertyfikacja kpp pozwala na przypomnienie najważniejszych zagadnień i umiejętności oraz przygotowanie do egzaminu potwierdzającego odbycie kursu. Jest to szkolenie, które pozwala uniknąć niebezpiecznej rutyny podczas udzielenia pomocy. Warto pamiętać, że ratownictwo medyczne zmienia się na przestrzeni lat i warto uaktualnić swoją wiedzę z zakresu teoretycznego i praktycznego. Cena kursu oraz zakres tematyczny dostosowane są do grupy docelowej studium. Szczegóły można uzyskać poprzez kontakt telefoniczny lub e-mail z naszą firmą. Kursy i szkolenia odbywają się w Poznaniu i są przeprowadzane z udziałem wykwalifikowanych instruktorów, dzięki czemu uczestnicy dostają dostęp do wysokiej jakości materiałów i spersonalizowanych ćwiczeń.
Każdy, kto chce zostać ratownikiem medycznym czy pracować w służbach medycznych powinien przejść szkolenie kpp. Kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy to nic innego jak zbiór wiedzy teoretycznej oraz ćwiczeń, które uczą zachowania w sytuacjach zagrożenia życia. Dzięki uczestniczeniu w takim szkoleniu dowiemy się, jak:
- rozpocząć czynności ratunkowe;
- oznaczyć i zabezpieczyć miejsca zdarzenia;
- funkcjonują elementy anatomii i fizjologii człowieka;
- udzielić pomocy psychologicznej poszkodowanych;
- rozróżnić taktyki działań ratowniczych.
Po kursie kpp każdy uczestnik otrzymuje certyfikat potwierdzający nabytą wiedzę i umiejętności. Szkolenie odbywa się pod okiem osób, które ukończyły certyfikowany kurs instruktora. Daje to gwarancję wysokiej jakości zajęć dydaktycznych bogatych w aktualne techniki udzielania pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Kursy kpp organizowane są przez naszą firmę systematycznie od kilku lat i zawsze spotykają się z ogromnym zainteresowaniem.
Kwalifikowana pierwsza pomoc
Ratowanie życia i zdrowia osobie poszkodowanej wymaga nie tylko odwagi i zimnej krwi, ale przede wszystkim wiedzy i umiejętności. Kursy pierwszej pomocy organizuje się w szkołach, firmach czy na uczelniach. Można również odbyć takie szkolenie indywidualnie np. w naszej firmie. Pierwsza pomoc kwalifikowana udzielana jest wyłącznie przez ratowników medycznych i różni się od czynności przeprowadzanych przez osoby, które ukończyły kurs podstawowy. Kursów KPP nie należy klasyfikować na równi ze szkoleniami medycznymi. Jego ukończenie nie jest jednoznaczne z nabyciem umiejętności i wiedzy będących na równi z profesjonalnymi ratownikami. Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy przeznaczony jest dla:
- Państwowej Straży Pożarnej,
- Policji,
- Straży Pożarnej,
- Straży Miejskiej,
- Wojska Polskiego,
- Straży Granicznej,
- Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,
- Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,
- Ochotniczej Straży Pożarnej.
Szkolenie świetnie uzupełnia wiedzę zdobytą wcześniej na kursach pierwszej pomocy i pozwala na wykonanie szerszego zakresu czynności w czasie ratowania życia i zdrowia. Należy jednak pamiętać, że nie daje uprawnień do podejmowania działań medycznych.